G&C Meeting 6-3-09

 

 

 

 

CONFIRMATIONS

The Governor and Council confirmed the following:

 

State Committee on Aging

(Sullivan County)

Jack Liberman, (i), Newport                                                                              Effective: June 24, 2009

Reappointment                                                                                                    Term: June 24, 2012

 

Advanced Manufacturing Education Advisory Council

(Public Member)

Zenagui Brahim, Pelham                                                                                   Effective:  June 3, 2009

Vacancy                                                                                                                Term:  June 3, 2011

 

Athletic Trainers Governing Board

Keith M. Belmore, Somersworth                                                                      Effective:  June 3, 2009

Succeeding:  Andrea Lemire St. Onge, Manchester                                      Term:  January 8, 2012

 

Board of Hearing Care Providers

(Audiologist)

William Flanders, Hampton                                                                              Effective:  June 3, 2009

Reappointment                                                                                                    Term:  April 23, 2011

 

Board of Hearing Care Providers

(Hearing Aid Dealer)

Norman Fournier, Manchester                                                                          Effective:  June 3, 2009

Reappointment                                                                                                    Term:  April 23, 2011

 

Real Estate Commission

(NonBroker)

James R. Therrien, Hampton                                                                            Effective:  June 3, 2009

Succeeding:  Barbara Heath, Hampton (resigned)                                       Term:  September 15, 2012

 

State Veterans Council

Paul L. Bernard, Concord                                                                                  Effective:  June 30, 2009

Reappointment                                                                                                    Term:  June 30, 2012