G&C Meeting 3-8-07

 

 

 

 

NOMINATIONS

The Governor placed into nomination the following:

 

Agricultural Advisory Board

(Sullivan County)

Robert N. Beaudry, Charlestown                                                                       Effective:  Upon confirmation

Succeeding:  William Bartlett, Newport                                                            Term:  January 31, 2012

 

New Hampshire State Council on the Arts

Elizabeth A. Morgan, Amherst                                                                          Effective:  Upon confirmation

Succeeding:  Edward J. McLear, Meredith                                                      Term:  November 23, 2011

 

Deputy Attorney General

Nominated by the Attorney General

Orville B. Fitch II, Concord                                                                                 Effective:  March 31, 2007

Reappointment                                                                                                     Term:  March 31, 2011

Salary:  JJ, Step 4, $94,791

 

Division for Children, Youth and Families Advisory Board

(Sullivan County)

Nominated by the Commissioner of Health and Human Services

Carmella M. Tsetsi, Charlestown                                                                       Effective:  Upon confirmation

Succeeding:  Michael L. Prozzo, Claremont                                                     Term:  December 16, 2008

 

Compensation Appeals Board

(Employer/Insurer)

Harry G. Ntapalis, Manchester                                                                          Effective:  Upon confirmation

Reappointment                                                                                                     Term:  January 1, 2010

 

Connecticut River Valley Resource Commission

(Agriculture)

Robert Ritchie, Piermont                                                                                     Effective:  Upon confirmation

Reappointment                                                                                                     Term:  February 10, 2010

 

New Hampshire Commission for Human Rights

Sheryl L. Shirley, Holderness                                                                             Effective:  Upon confirmation

Succeeding:  Deborah Reynolds, Plymouth (resigned)                                 Term:  November 1, 2010

 

Juvenile Justice Advisory Board

(Public Member)

Patricia A. Dowling, Derry                                                                                  Effective:  Upon confirmation

Succeeding:  David J. Landry, Lochmere                                                         Term:  September 20, 2009

 

Merrimack River Valley Flood Control Commission

Merton L. Mann, Dunbarton                                                                             Effective:  Upon confirmation

Reappointment                                                                                                     Term:  March 1, 2010

 

New Hampshire Municipal Bond Bank

(Municipal Government)

Nominated by the New Hampshire Municipal Association

Robert T. Levan, Loudon                                                                                   Effective:  Upon confirmation

Succeeding:  Kevin Clougherty, Manchester (resigned)                              Term:  October 9, 2010

 

New Motor Vehicle Arbitration Board

(Alternate Representing Consumers)

Billie Tooley, Portsmouth                                                                                   Effective:  Upon confirmation

Reappointment                                                                                                     Term:  October 16, 2009

 

Penalty Appeal Board

(Labor)

David W. Laughton, Auburn                                                                             Effective:  Upon confirmation

Reappointment                                                                                                     Term:  January 5, 2010

 

Regional Community-Technical Colleges Board of Trustees

(High School Vocational Director)

Stephen Guyer, Gilford                                                                                        Effective:  Upon confirmation

Succeeding:  Wayne Cotton, Keene                                                                 Term: February 17, 2008(RSA 4:4)

 

Regional Community-Technical Colleges Board of Trustees

(Law Enforcement)

Nicholas J. Halias, Pembroke                                                                             Effective:  Upon confirmation

Reappointment                                                                                                     Term:  March 3. 2011

 

Regional Community-Technical Colleges Board of Trustees

(Business and Industry)

Paul J. Holloway, Rye                                                                                          Effective:  Upon confirmation

Reappointment                                                                                                     Term:  February 3, 2011

 

Regional Community-Technical Colleges Board of Trustees

(Business and Industry)

Daniel B. McLeod, Bow                                                                                      Effective:  Upon confirmation

Reappointment                                                                                                     Term:  February 17, 2011

 

Regional Community-Technical Colleges Board of Trustees

(Public Member)

Connie M. Roy-Czyzowski, Bedford                                                                 Effective:  Upon confirmation

Succeeding:  Stephen Guyer, Gilford                                                                Term:  February 3, 2011

 

Regional Community-Technical Colleges Board of Trustees

(Education)

Walter R. Peterson, Peterborough                                                                    Effective:  Upon confirmation

Reappointment                                                                                                     Term:  February 3, 2008 (RSA 4:4)

 

Regional Community-Technical Colleges Board of Trustees

(Labor)

Kim M. Trisciani, Manchester                                                                           Effective:  Upon confirmation

Reappointment                                                                                                     Term:  February 3, 2011

 

Commissioner of the Department of Safety

John J. Barthelmes, Hopkinton                                                                          Effective:  March 31, 2007

Succeeding:  Richard M. Flynn, Dover                                                            Term:  March 31, 2011

Salary:  LL $105,396

 

Speech-Language Pathology Governing Board

Dianne B. Roosen, Bedford                                                                                Effective:  Upon confirmation

Reappointment                                                                                                     Term:  March 4, 2010

 

Waste Management Council

(Business or Financial Community)

Mark Lennon, Warner                                                                                         Effective:  Upon confirmation

Succeeding:  John Lavalee, Pelham                                                                  Term:  December 23, 2009