G&C Meeting 2-7-07

 

 

 

 

CONFIRMATIONS

The Governor and Council confirmed the following:

 

State Committee on Aging

(Strafford County)

Joanne A. Dodge, (d), Dover                                                                             Effective:  February 7, 2007

Succeeding:  Shirley Thompson, Durham                                                        Term:  June 24, 2009

 

Board of Licensing for Alcohol and Other Drug Abuse Professionals

(Consumer of Substance Abuse Counseling Services)

Judith E. Cooper, Hollis                                                                                      Effective:  February 7, 2007

Reappointment                                                                                                     Term:  January 28, 2010

 

New Hampshire Council on the Arts

Sara W. Germain, Dublin                                                                                     Effective:  February 7, 2007

Succeeding:  Jasmine Shah, Nashua                                                                 Term:  November 23, 2011

 

New Hampshire Council on the Arts

Robert J. Begiebing, Newfields                                                                          Effective:  February 7, 2007

Succeeding:  James Patrick Kelly, Portsmouth                                                Term:  October 14, 2011

 

New Hampshire Council on the Arts

Dorothy J. Yanish, Peterborough                                                                      Effective:  February 7, 2007

Reappointment                                                                                                     Term:  November 23, 2011

 

Compensation Appeals Board

(Employer-Insurer)

Maureen E. Dwyer-Heinrichs, Kingston                                                          Effective:  February 7, 2007

Reappointment                                                                                                     Term:  January 1, 2010

 

Compensation Appeals Board

(Attorney)

John C. Emery, Bedford                                                                                      Effective:  February 7, 2007

Reappointment                                                                                                     Term:  January 1, 2010

 

Compensation Appeals Board

(Labor)

Roger E. Gagnon, Manchester                                                                           Effective:  February 9, 2007

Reappointment                                                                                                     Term:  February 9, 2010

 

Compensation Appeals Board

(Labor)

Albert G. Karam, Manchester                                                                            Effective:  February 7, 2007

Reappointment                                                                                                     Term:  January 1, 2010

 

Compensation Appeals Board

(Labor)

Daniel P. Manning, Manchester                                                                        Effective:  February 9, 2007

Reappointment                                                                                                     Term:  February 9, 2010

 

Compensation Appeals Board

(Attorney)

Richard A. Mitchell, Candia                                                                               Effective:  February 13, 2007

Reappointment                                                                                                     Term:  February 13, 2010

 

Compensation Appeals Board

(Attorney)

Norman J. Patenaude, Portsmouth                                                                    Effective:  February 15, 2007

Succeeding:  Peter Wright, Jr. Henniker                                                           Term:  February 15, 2010

 

Compensation Appeals Board

(Attorney)

William J. Schubert, Manchester                                                                       Effective:  February 15, 2007

Reappointment                                                                                                     Term:  February 15, 2010

 

Compensation Appeals Board

(Attorney)

S. David Siff, Concord                                                                                         Effective:  February 7, 2007

Reappointment                                                                                                     Term:  January 1, 2010

 

State Board of Education

(District 4)

Stephen R. L’Heureux, Hooksett                                                                       Effective:  February 7, 2007

Succeeding:  Mary Elizabeth McNeil, Bedford (resigned)                            Term:  January 31, 2009

 

Juvenile Parole Board

Kelly Stoller, Milford                                                                                           Effective:  February 7, 2007

Succeeding:  Edward B. Boyle, Manchester                                                    Term:  July 1, 2010

 

Juvenile Parole Board

(Alternate Member)

Yvonne M. Vissing, Durham                                                                              Effective:  February 7, 2007

Vacancy                                                                                                                 Term:  February 7, 2012

 

Board of Medicine

(Public Member)

Gail A. Barba, Concord                                                                                       Effective:  February 7, 2007

Vacancy                                                                                                                 Term:  February 7, 2012

 

State Commission on the Status of Men

Scott A. Garman, Dover                                                                                      Effective:  February 7, 2007

Reappointment                                                                                                     Term:  September 1, 2007

 

Board of Mental Health Practice

(Pastoral Psychotherapist)

David L. Sundell, Salem                                                                                      Effective:  February 7, 2007

Succeeding:  Ronald P. Dieter, Contoocook (reached term limit) Term:  October 31, 2009

 

Oil Fund Disbursement Board

(Public Member)

Ronald R. Poirier, Manchester                                                                           Effective:  February 7, 2007

Succeeding:  James Connolly, Jr. (resigned)                                                   Term:  January 1, 2008

 

Skyhaven Airport Commission

(Public Member)

William S. Richard, Durham                                                                                Effective:  February 7, 2007

Succeeding:  Fred Hochgraf, Durham (resigned)                                            Term:  August 14, 2008

 

Telecommunications Planning and Development Advisory Commission

Nominated by the Commissioner of the Department of Resources and Economic Development

(Industry)

Jeremy L. Katz, Lebanon                                                                                     Effective:  February 7, 2007

Reappointment                                                                                                     Term:  October 18, 2009

 

Telecommunications Planning and Development Advisory Commission

Nominated by the Commissioner of the Department of Resources and Economic Development

 (Industry)

Carol Miller, Gorham                                                                                            Effective:  February 7, 2007

Reappointment                                                                                                     Term:  December 6, 2009

 

Telecommunications Planning and Development Advisory Commission

Nominated by the Commissioner of the Department of Resources and Economic Development

(Industry)

William R. Stafford, Weare                                                                                 Effective:  February 7, 2007

Reappointment                                                                                                     Term:  October 18, 2009

 

Advisory Commission on Travel and Tourism

Nominated by the Commissioner of the Department of Resources and Economic Development

 (Attractions)

James S. Morash, Meredith                                                                                Effective:  February 7, 2007

Reappointment                                                                                                     Term:  December 1, 2009

 

Advisory Commission on Travel and Tourism

Nominated by the Commissioner of the Department of Resources and Economic Development

(Education)

Katharine Eneguess, Jaffrey                                                                              Effective:  February 7, 2007

Reappointment                                                                                                     Term:  December 1, 2009

 

Advisory Commission on Travel and Tourism

Nominated by the Commissioner of the Department of Resources and Economic Development

(Food and Beverage)

Scott G. Rice, North Woodstock                                                                       Effective:  February 7, 2007

Reappointment                                                                                                     Term:  December 15, 2009

 

Advisory Commission on Travel and Tourism

Nominated by the Commissioner of the Department of Resources and Economic Development

(Chambers of Commerce)

Timothy G. Sink, Concord                                                                                  Effective:  February 7, 2007

Reappointment                                                                                                     Term:  December 1, 2009

 

Wetlands Council

Nominated by the NH Association of Conservation Districts

(Member of a Soil or Water Conservation District)

David A. Thompson, Lincoln                                                                            Effective:  February 7, 2007

Succeeding:  W. Michael Dennehy, Woodsville                                            Term:  December 6, 2009