G&C Meeting 2-18-09

 

 

 

 

NOMINATIONS

The Governor placed into nomination the following:

 

Education and Training Officer, Division of Personnel, Department of Administrative Services,

Nominated by the Director of Personnel

Dennis T. Martino, Hopkinton                                                                          Effective:  March 22, 2009

Reappointment                                                                                                    Term:  March 22, 2013

Salary:  DD, Step 5, $74,060

 

Agricultural Advisory Board

(Cheshire County)

Tracie Smith, Fitzwilliam                                                                                   Effective:  Upon confirmation

Succeeding:  Ellen R. Clement, Westmoreland                                              Term:  January 31, 2014

 

Connecticut River Valley Resource Commission

(Public Member)

Nominated by the Connecticut River Valley Resources Commission

Glenn E. English, North Haverhill                                                                     Effective:  Upon confirmation

Reappointment                                                                                                    Term:  February 10, 2012

 

Board of Licensed Dietitians

Margaret Lynott, Swanzey                                                                                Effective:  March 28, 2009

Reappointment                                                                                                    Term:  March 28, 2012

 

Invasive Species Committee

(Livestock Owners and Feed Growers Interest)

Brandon Smith, Rye                                                                                           Effective:  Upon confirmation

Succeeding:  Carl J. Majewski, Westmoreland                                              Term:  September 21, 2011

 

Poet Laureate

Walter E. Butts, Manchester                                                                             Effective:  March 22, 2009

Succeeding:  Patricia Fargnoli, Walpole                                                          Term:  March 22, 2014

 

Rivers Management Advisory Committee

Nominated by the Granite State Hydro Association

Gary L. Kerr, Chichester                                                                                    Effective:  Upon confirmation

Succeeding:  William Heinz, Boscawen                                                          Term:  January 5, 2012

 

Director of the Division of Fire Standards and Training and Emergency Medical Services

Nominated by the Commissioner of the Department of Safety in consultation with the Fire Standards and Training Commission and Emergency and Trauma Services Coordinating Council

Richard A. Mason, Portsmouth                                                                        Effective:  March 31, 2009

Reappointment                                                                                                    Term:  March 31, 2013

Salary:  GG, Step 5, $90,606

 

Director of Finance; Department of Transportation

Nominated by the Commissioner of the Department of Transportation

Leonard L. Russell, Goffstown                                                                         Effective:  Upon confirmation

Vacancy                                                                                                                Term:  4 years from confirmation

Salary:  GG, Step 5, $91,558

 

Advisory Committee on Travel and Tourism

(Member-at-Large)

Nominated by the Commissioner of the Department of Resources and Economic Development

Mary Rose Boswell, Franklin                                                                            Effective:  Upon confirmation

Succeeding:  Michelline Dufort, Concord                                                       Term:  December 1, 2011

 

Advisory Committee on Travel and Tourism

(Member-at-Large)

Nominated by the Commissioner of the Department of Resources and Economic Development

John P. Grandmaison, Hampton                                                                      Effective:  Upon confirmation

Succeeding:  Nancy F. Kilbride, Bedford                                                        Term:  December 1, 2011

 

Advisory Committee on Travel and Tourism

(Transportation)

Nominated by the Commissioner of the Department of Resources and Economic Development

Thomas J. Malafronte, Epsom                                                                         Effective:  Upon confirmation

Succeeding:  Collette Crisp, Nashua                                                                Term:  December 1, 2011

 

Advisory Committee on Travel and Tourism

(Represents Statewide Trade Association)

Nominated by the Commissioner of the Department of Resources and Economic Development

Michael Somers, Hooksett                                                                                Effective:  Upon confirmation

Succeeding:  Katherine J. LaPlante, Pembroke                                             Term:  December 1, 2010

 

Advisory Council on Unemployment Compensation

(Employers)

Kevin P. Sullivan, Hampton                                                                             Effective:  March 26, 2009

Reappointment                                                                                                    Term:  March 26, 2012

 

State Commission on the Status of Women

Mary Johanna Brown, Rye                                                                               Effective:  Upon confirmation

Succeeding:  Laurie L. Chandler, East Kingston (term limited)                  Term:  October 20, 2011