G&C Meeting 2-16-11

 

 

 

 

CONFIRMATIONS

The Governor and Council confirmed the following:

 

Board of Accountancy

(Certified Public Accountant)

Thomas W.  Musgrave, Bedford                                                                      Effective: February 16, 2011

Succeeding:  Deborah B. Butler, Concord (resigned)                                    Term: December 2, 2015

 

Board of Barbering, Cosmetology and Esthetics

(Owner of registered tanning facility)

Christine M.  Infantine, Manchester                                                                Effective: February 16, 2011

Succeeding:  Kay Hoyt, Northwood (resigned)                                             Term: February 9, 2015

 

Board of Barbering, Cosmetology and Esthetics

(Cosmetology School Owner)

Gary Trottier, Claremont                                                                                   Effective: March 26, 2011

Reappointment                                                                                                    Term: March 26, 2016

 

Business Finance Authority

Pamela Diamantis, Greenland                                                                          Effective: February 16, 2011

Reappointment                                                                                                    Term: November 3, 2013

 

Board of Chiropractic Examiners

John H.  Merrick, Manchester                                                                           Effective: February 16, 2011

Succeeding: W. Kenneth Parrish, Gilford  (resigned)                                    Term: August 24, 2012

 

Department of Corrections, Acting Non-Medical Director, Division of Medical and Psychiatric Services

Nominated by the Commissioner of the Department of Corrections

Helen Hanks, Lochmere                                                                                    Effective: February 16, 2011

Succeeding: Robert MacLeod, Concord (resigned)                                      Term: Serves at Comm. pleasure

 

Fire Standards and Training Commission

(Fire Instructors and Officers Association of New Hampshire)

Nominated by the Fire Instructors and Officers Association of New Hampshire

Stephen M.  Carrier, Gilford                                                                              Effective: February 16, 2011

Reappointment                                                                                                    Term: February 15, 2014

 

Board of Foresters

(Director of the Division of Forest and Lands)

Brad W.  Simpkins, Hillsborough                                                                     Effective: February 16, 2011

Vacancy                                                                                                                                Term: August 22, 2011

 

Board of Hearing Care Providers

(Audiologist)

Mary Louise Brozena, Portsmouth                                                                  Effective: February 16, 2011

Succeeding: Dwight R. Valdez, Amherst                                                         Term: April 23, 2012

 

Board of Hearing Care Providers

(Hearing Aid Dealer)

Cheryl Kenney, Campton                                                                                 Effective: February 16, 2011

Succeeding: Herbert Hodgdon II, Epsom                                                       Term: April 23, 2012

 

McAuliffe-Shepard Discovery Center

(Education)

Kristina A. Lynch, Hanover                                                                              Effective: February 16, 2011

Succeeding:  Richard Ashooh, Bedford (resigned)                                        Term: September 19, 2013

 

Medical Review Subcommittee

(Public Member)

Nominated by the Board of Medicine

Christine C.  Fales, Goffstown                                                                          Effective: February 16, 2011

Succeeding: Debra Stohrer (resigned)                                                              Term: June 27, 2011

 

Medical Review Subcommittee

Nominated by the Board of Medicine

Ira Schwartz, New Castle                                                                                   Effective: February 16, 2011

Succeeding:  Bruce Friedman, Etna                                                                 Term: January 1, 2014

 

Midwifery Council

(Midwife)

Kathryn Cranford, Laconia                                                                              Effective: February 16, 2011

Succeeding: Carol Leonard, Hopkinton (resigned)                                       Term: November 10, 2013

 

Motor Vehicle Industry Board

Lindsey Boyd-Robertson, Exeter                                                                     Effective: February 16, 2011

Succeeding: Walter F. McCarthy, Manchester (resigned)                            Term: January 9, 2012

 

Mount Washington Commission

(State Representative Member)

Karen C.  Umberger, Kearsarge                                                                        Effective: February 16, 2011

Succeeding:  Martha McLeod, Franconia (resigned)                                    Term: January 24, 2012

 

Oil Fund Disbursement Board

(Public Member)

Ronald R. Poirier, Manchester                                                                          Effective: February 16, 2011

Reappointment                                                                                                    Term: January 1, 2014

 

Physical Therapy Governing Board

Nicole Lavoie, Nashua                                                                                       Effective: February 16, 2011

Succeeding:  Greg Woodsum, Weare                                                               Term: January 8, 2014

 

Public Water Access Advisory Board

(Lakes Association)

Joseph Goodnough, Newbury                                                                           Effective: February 16, 2011

Reappointment                                                                                                    Term: October 27, 2013

 

Real Estate Appraisers Board

(Certified Residential Appraiser)

Kevin Fritschy, Londonderry                                                                            Effective: February 16, 2011

Succeeding:  Kristen Eldridge, Meredith (resigned)                                       Term: August 12, 2013

 

Retirement System Board of Trustees

Nominated by the State Employees Association

Mary Kathleen McGovern, Penacook                                                            Effective: February 16, 2011

Succeeding:  Charles Koontz, Hopkinton (resigned)                                    Term: July 1, 2012

 

Department of Safety, Commissioner – Councilor Wheeler voted no.

John J. Barthelmes, Hopkinton                                                                        Effective: March 31, 2011

Reappointment                                                                                                    Term: March 31, 2015

Salary: Grade LL $116,170

 

Department of Safety, Assistant Commissioner – Councilor Wieczorek and Councilor Wheeler voted no.

Nominated by the Commissioner of the Department of Safety

Earl   Sweeney, Belmont                                                                                    Effective: March 31, 2011

Reappointment                                                                                                    Term: March 31, 2015

Salary: Grade JJ, Step 5 $110,036

 

Rivers Management Advisory Committee

(Representative of Business and Industry Association)

Allan G. Palmer, Manchester                                                                            Effective: February 16, 2011

Reappointment                                                                                                    Term: September 28, 2013

 

Speech-Language Pathology Governing Board

(Licensed SPL, Educational Setting)

Maureen W.  Heckman, Weare                                                                        Effective: March 4, 2011

Succeeding: Carol Ann McGurk, Nashua                                                       Term: March 4, 2014

 

Telecommunications Planning and Development Advisory Commission

(Residential Telecom User)

Theodore R.  Jastrzembski, Hanover                                                              Effective: February 16, 2011

Reappointment                                                                                                    Term: October 18, 2013

 

Telecommunications Planning and Development Advisory Commission

(Small Business Telecom User)

Elizabeth H.  Merry, Sanbornton                                                                     Effective: February 16, 2011

Succeeding: Tom Daly, Nashua                                                                       Term: October 18, 2013

 

Traffic Safety Commission

Fran L’Heureux, Merrimack                                                                             Effective: February 16, 2011

Succeeding: William Simmons, Merrimack                                                   Term: September 10, 2015

 

Water Council

(Recreational Interests)

Edward H.  Hoyt, Center Ossipee                                                                     Effective: February 16, 2011

Succeeding: Ray S. Cowan, Loudon (resigned)                                             Term: December 16, 2014