G&C Meeting 12-11-07

 

 

 

 

CONFIRMATIONS

The Governor and Council confirmed the following:

 

Board of Accountancy

(Certified Public Accountant)

Richard O. Hanson, Bedford                                                                            Effective:  December 11, 2007

Reappointment                                                                                                    Term:  December 2, 2012

 

Amusement Ride Safety Advisory Board

(Operator of permanently placed amusement ride)

Ryan DeMaria, Salem                                                                                        Effective:  December 11, 2007

Succeeding:  Tom Morrow, Salem (deceased)                                               Term:  June 13, 2009

 

Amusement Ride Safety Advisory Board

(Public Member)

Charles W. Roffo, Gilford                                                                                  Effective:  December 11, 2007

Vacancy                                                                                                                Term:  December 11, 2010

 

New Hampshire State Council on the Arts

Randy Armstrong, Barrington                                                                          Effective:  December 11, 2007

Reappointment                                                                                                    Term:  November 23, 2012

 

State Coordinating Council for Community Transportation

Rad C. Nichols, Durham                                                                                    Effective:  December 11, 2007

Vacancy                                                                                                                Term:  Serves at G&C pleasure

 

Director of the Division of Instruction: Department of Education

Nominated by the Commissioner of the Department of Education

Kathleen A. Murphy, Salem                                                                             Effective:  December 11, 2007

Vacancy                                                                                                                Term:  December 11, 2011

Salary:  GG, Step Max - $82,978

 

State Historical Resources Council

(Historic Preservation)

Nancy C. Dutton, Wilmot                                                                                  Effective:  December 11, 2007

Reappointment                                                                                                    Term:  December 10, 2012

 

State Historical Resources Council

(Business)

Jeff Woodburn, Whitefield                                                                                Effective:  December 11, 2007

Succeeding:  Jason Hoch, Littleton                                                                  Term:  December 10, 2012

 

Human Rights Commission

William E. Brennan, Bedford                                                                            Effective:  December 11, 2007

Succeeding Kenneth Brown, Manchester (resigned)                                    Term:  November 1, 2008

 

Judicial Retirement Plan Board of Trustees

(Business Experience – Chair)

Deborah B. Butler, Concord                                                                              Effective:  December 11, 2007

Succeeding: Charles G. Douglas III, Concord                                               Term:  November 19, 2010

 

Juvenile Parole Board

Barbara R. Carpenter, Kensington                                                                  Effective:  December 11, 2007

Succeeding:  Kathryn D. Kachavas, New Boston                                        Term:  July 1, 2012

 

 

NH Land and Community Heritage Authority: Executive Director

Nominated by the NH Land and Community Heritage Investment Authority Board of Directors

Deborah K. Turcott, New Hampton                                                                Effective:  December 11, 2007

Succeeding:  Rachael Rouillard, Durham (resigned)                                    Term:  December 20, 2010

 

Advisory Committee on Marine Fisheries

(Alternate)

G. Ritchie White, Rye                                                                                         Effective:  December 11, 2007

Reappointment                                                                                                    Term:  December 2, 2010

 

Marital Mediator Certification Board

(Public Member)

David S. Phillips, Amherst                                                                                  Effective:  December 11, 2007

Succeeding:  Donald F. Dickey, West Lebanon (resigned)                          Term:  April 10, 2009

 

State Commission on the Status of Men

Larry Colby, Gilsum                                                                                           Effective:  December 11, 2007

Succeeding:  Alfred Lerandeau, North Swanzey                                           Term:  September 25, 2010

 

State Commission on the Status of Men

Scott A. Garman, Rochester                                                                              Effective:  December 11, 2007

Reappointment                                                                                                    Term:  September 1, 2010

 

State Commission on the Status of Men

Michael J. Geanoulis, New Castle                                                                    Effective:  December 11, 2007

Reappointment                                                                                                    Term:  September 1, 2010

 

State Commission on the Status of Men

Joseph H. Mastromarino, Hampton                                                                Effective:  December 11, 2007

Reappointment                                                                                                    Term:  September 1, 2010

 

Pesticides Control Board

(Public Member)

Anne D. Krantz, Amherst                                                                                  Effective:  December 11, 2007

Reappointment                                                                                                    Term:  November 23, 2010

 

Board of Registration of Podiatrists

David R. Kosofsky, Nashua                                                                             Effective:  December 11, 2007

Reappointment                                                                                                    Term:  December 5, 2012

 

Public Water Access Advisory Board

(Representing Rivers Association)

Brian A. Giles, Durham                                                                                      Effective:  December 16, 2007

Reappointment                                                                                                    Term:  December 16, 2010

 

Chief of Policy and Planning; Department of Safety

Nominated by the Commissioner of the Department of Safety

Kevin P. O’Brien, Concord                                                                                Effective:  December 11, 2007

Vacancy                                                                                                                Term:  Serves at Commissioner’s pleasure

Salary:  GG  Step 3 - $74,781    ($77,400 as of January 2, 2008)

 

Waste Management Council

(Representative of a community which recycles or recovers solid waste)

Nominated by the Northeast Resource Recovery Association

Fuat Ari, Chichester                                                                                            Effective:  December 11, 2007

Succeeding:  Anthony Ilacqua, Littleton                                                        Term:  September 7, 2011