G&C Meeting 10-6-10

 

 

 

 

CONFIRMATIONS

The Governor and Council confirmed the following:

 

Agricultural Lands Preservation Committee

Ruth I. Clough, Elkins                                                                                        Effective:  October 20, 2010

Reappointment                                                                                                    Term:  October 10, 2012

 

Aviation Users Advisory Board

(Airline)

William Hart, North Hampton                                                                          Effective:  October 6, 2010

Succeeding:  Edward A. Schmidt, Bristol (resigned)                                     Term:  April 23, 2014

 

Ballot Law Commission

(Alternate member appointed by Governor and Council)

Jameson S. French, (r), Portsmouth                                                                 Effective:  October 6, 2010

Succeeding:  Gregory T. Martin (d) Keene                                                     Term:  July 1, 2013

 

Compensation Appeals Board

(Attorney)

J. Kirk Trombley, Durham                                                                                 Effective:  October 6, 2010

Reappointment                                                                                                    Term:  January 1, 2013

 

Engineers Board

Thomas M. Bowen, Manchester                                                                      Effective:  October 6, 2010

Succeeding:  Marc Morin, Bow                                                                        Term:  August 21, 2015

 

Family Mediator Certification Board

Ellen Dinerstein, Hancock                                                                                 Effective:  October 6, 2010

Reappointment                                                                                                    Term:  September 6, 2013

 

State Board of Fire Control

(Architect)

Martin U. Michaelis, Amherst                                                                           Effective:  October 6, 2010

Reappointment                                                                                                    Term:  July 8, 2015

 

Health Services Planning and Review Board

(Health Care Provider)

Nominated by the NH Health Care Association

Christopher Martin, Newport                                                                            Effective:  October 6, 2010

Succeeding:  Scott M. Wojtkiewicz, Bedford (term limited)                       Term:  April 19, 2013

 

NH Housing Finance Authority

(Exp. in construction of single-family real estate)

Kendall L. Buck, (r), Wilmot                                                                             Effective:  October 6, 2010

Succeeding:  John T. Eller (d) Newbury, (resigned)                                       Term:  July 1, 2011

 

Lakes Management Advisory Committee

(Rep. Of State Conservation Committee)

Donald M. Kent, Concord                                                                                 Effective:  October 6, 2010

Vacancy                                                                                                                Term:  August 1, 2012

 

New Hampshire Land and Community Heritage Authority

(Municipal)

H. Charles Royce, Jaffrey                                                                                 Effective:  October 6, 2010

Reappointment                                                                                                    Term:  September 6, 2014

 

McAuliffe-Shepard Discovery Center

Paul A. Burkett, Bow                                                                                          Effective:  October 6, 2010

Reappointment                                                                                                    Term:  September 19, 2013

 

Medical Review Subcommittee

Nominated by the Board of Medicine

Michael Barr, Nashua                                                                                        Effective:  October 6, 2010

Succeeding:  Nicole Siporsky, Lebanon (resigned)                                        Term:  December 3, 2012

 

State Commission on the Status of Men

Michael J. Geanoulis, New Castle                                                                    Effective:  October 6, 2010

Reappointment                                                                                                    Term:  September 1, 2013

 

Board of Mental Health Practice

(Public Member)

David J. Braiterman, Concord                                                                          Effective:  October 31, 2010

Reappointment                                                                                                    Term:  October 31, 2013

 

New Motor Vehicle Arbitration Board

(Alternate – Representing Consumers)

John Badger, Newmarket                                                                                  Effective:  October 6, 2010

Succeeding:  Billie Tooley, Portsmouth                                                           Term:  October 16, 2012

 

Board of Nursing

(LNA)

Brenda J. Libby, Sanbornville                                                                           Effective:  October 24, 2010

Reappointment                                                                                                    Term:  October 24, 2013

 

Passenger Tramway Safety Board

(Cable Lift)

Robert Hoyt, Madison                                                                                       Effective:  October 6, 2010

Reappointment                                                                                                    Term:  June 20, 2014

 

Physical Therapy Governing Board

(Public Member)

James H. Bradley, Goffstown                                                                           Effective:  October 6, 2010

Reappointment                                                                                                    Term:  September 16, 2013

 

Racing and Charitable Gaming Commission

Anthony B. Urban, Berlin                                                                                  Effective:  October 6, 2010

Reappointment                                                                                                    Term:  September 24, 2013

 

Real Estate Appraisers Board

(Certified Residential Appraiser)

Kristen A. Eldridge, Meredith                                                                            Effective:  October 6, 2010

Reappointment                                                                                                    Term:  August 12, 2013

 

Respiratory Care Practitioners Governing Board

(Physician knowledgable in the practice of respiratory care)

Jeffrey T. Reisert, Plymouth                                                                              Effective:  October 6, 2010

Reappointment                                                                                                    Term:  February 18, 2013

 

New Hampshire Retirement System Board of Trustees

Nominated by the State Employees’ Association

Charles C. Koontz, Hopkinton                                                                         Effective:  October 6, 2010

Reappointment                                                                                                    Term:  July 1, 2012

 

Speech-Language Pathology Governing Board

(Licensed SPL)

Laura A. Darling, Loudon                                                                                  Effective:  October 6, 2010

Succeeding:  Dianne B. Roosen, Bedford (term limited)                             Term:  March 4, 2013

 

Volunteer New Hampshire Board of Directors

(Person between 16-25/participant in service program)

Alec J. Bernard, Derry                                                                                         Effective:  October 6, 2010

Succeeding:  Mau-Don Tran, Manchester                                                      Term:  December 19, 2011

 

Wetlands Council

(Farm or Forest Landowner)

George W. Kimball, Center Sandwich                                                             Effective:  October 31, 2010

Reappointment                                                                                                    Term:  October 31, 2013