G&C Meeting 1-30-08

 

 

 

 

NOMINATIONS

The Governor placed into nomination the following:

 

Athletic Trainers Governing Board

Kerri A. Lafond, Keene                                                                                      Effective: Upon confirmation

Succeeding:  Maren C. McElwee, Gilmanton (reached term limit)            Term: January 8, 2011

 

Community College System Board of Trustees

(High School Vocational Director)

Stephen Guyer, Gilford                                                                                       Effective: February 17, 2008

Reappointment                                                                                                    Term:  June 30, 2010

 

Compensation Appeals Board

(Labor)

Anne C. Eaton, Concord                                                                                    Effective: Upon confirmation

Reappointment                                                                                                    Term: February 13, 2011

 

Compensation Appeals Board

(Employer/Insurer)

David F. Foster, Northfield                                                                                Effective: Upon confirmation

Reappointment                                                                                                    Term: February 9, 2011

 

Compensation Appeals Board

(Labor)

Robert J. Kirby, Manchester                                                                             Effective: Upon confirmation

Reappointment                                                                                                    Term; February 13, 2011

 

Compensation Appeals Board

(Labor)

Mark S. MacKenzie, Manchester                                                                    Effective: Upon confirmation

Reappointment                                                                                                    Term: February 9, 2011

 

Compensation Appeals Board

(Labor)

Denis W. Parker, Hooksett                                                                                 Effective: Upon confirmation

Reappointment                                                                                                    Term: February 9, 2011

 

Compensation Appeals Board

(Employer/Insurer)

Dennis Teravainen, Hooksett                                                                           Effective: Upon confirmation

Reappointment                                                                                                    February 13, 2011

 

Compensation Appeals Board

(Employers/Insurers)

George T. Wells, Derry                                                                                        Effective: Upon confirmation

Reappointment                                                                                                    Term: February 9, 2011

 

State Conservation Committee

(Coos/Grafton)

Calvin J. Perkins, Rumney                                                                                 Effective: Upon confirmation

Reappointment                                                                                                    Term: August 1, 2011

 

Fire Standards and Training Commission

(Chief of a Volunteer Fire Department)

Francis X. Fraitzl, III, Bedford                                                                          Effective: Upon confirmation

Succeeding:  Carl F. Roediger, New Castle (no longer volunteer fire chief)  Term: November 12, 2009

 

Fire Standards and Training Commission

(Fire Prevention Society)

Mark W. Tetreault, Epsom                                                                                Effective: February 14, 2008

Succeeding:  George E. Sykes, Lebanon                                                         Term: February 14, 2011

 

Chairman: State Liquor Commission

Mark Bodi, Portsmouth                                                                                     Effective: Upon confirmation

Succeeding:  Anthony  C. Maiola, Newport                                                   Term: January 1, 2009

 

Medical Review Subcommittee

Nominated by the Board of Medicine

Bruce J. Friedman, Etna                                                                                     Effective: Upon confirmation

Succeeding:  Robert P. Cervenka, Manchester                                              Term: January 1, 2011

 

Occupational Therapy Governing Board

(Licensed Occupational Therapist)

Eileen Thayer, Epsom                                                                                        Effective: Upon confirmation

Reappointment                                                                                                    Term: January 8, 2011

 

Pesticides Control Board

(Ecologist)

Susan L. Whittemore, Keene                                                                            Effective: Upon confirmation

Reappointment                                                                                                    Term: November 6, 2010

 

Postsecondary Education Commission

(Represents a college not a member of the College & University Council)

John D. Hutson, Bow                                                                                          Effective: Upon confirmation

Succeeding:  Ronald P. Murro, Littleton (resigned)                                       Term: June 30, 2010

 

Associate Justice of the Superior Court

Peter H. Bornstein, Berlin                                                                                   Effective: Upon confirmation

Succeeding:  Jean Burling, Cornish (resigned)                                                Term: Until 70 years of age

 

Advisory Committee on Travel and Tourism

(Represents statewide trade association)

Nominated by the Commissioner of the Department of Resources and Economic Development

Nancy C. Kyle, Pembroke                                                                                 Effective: Upon confirmation

Succeeding:  Katherine J. LaPlante, Pembroke                                             Term: December 1, 2010

 

Advisory Committee on Travel and Tourism

(Member at large)

Nominated by the Commissioner of the Department of Resources and Economic Development

Judi Window, Manchester                                                                                 Effective: Upon confirmation

Reappointment                                                                                                    Term: December 1, 2010

 

Advisory Committee on Travel and Tourism

(Culture, Arts & History)

Nominated by the Commissioner of the Department of Resources and Economic Development

Lawrence Yerdon, Portsmouth                                                                         Effective: Upon confirmation

Reappointment                                                                                                    Term: December 1, 2010