G&C Meeting 1-16-08

 

 

 

 

CONFIRMATIONS

The Governor and Council confirmed the following:

 

State Committee on Aging

(Belknap County)

Russell A. Armstrong, Gilford                                                                            Effective:  January 16, 2008

Vacancy                                                                                                                Term:  June 24, 2010

 

Community College System Board of Trustees

(General Public)  

Ned Densmore, Franconia                                                                                 Effective:  January 16, 2008

Reappointment                                                                                                    Term:  June 30, 2011

 

Community College System Board of Trustees

(Business and Industry)

Lori B. Hitchcock, Nottingham                                                                        Effective:  January 16, 2008

Succeeding:  Thomas Wilhelmsen, Hollis (resigned)                                     Term:  February 17, 2009

 

Community College System Board of Trustees

(General Public)

Robert L. Mallat, Jr., Keene                                                                              Effective:  January 16, 2008

Reappointment                                                                                                    Term:  June 30, 2011

 

Community Development Finance Authority

(Community Development Organization)

Richard W. Ingram, North Hampton                                                              Effective:  January 16, 2008

Succeeding:  Janice Hill, Concord                                                                    Term:  July 1, 2012

 

Current Use Advisory Board

(Representing assessing official from a town with less than 5,000 population)

Normand G. Bernaiche, Acworth                                                                     Effective:  January 16, 2008

Reappointment                                                                                                    Term:  December 23, 2009

 

Current Use Advisory Board

(Representing assessing official from a town with more than 5,000 population)

Normand R. Pelletier, Hudson                                                                          Effective:  January 16, 2008

Reappointment                                                                                                    Term:  December 23, 2009

 

Board of Licensed Dietitians

Carole A. Palmer, Penacook                                                                             Effective:  January 16, 2008

Succeeding:  Patricia L. Walker, Wolfeboro                                                   Term:  December 6, 2010

 

Energy Planning Advisory Board

Wendell W. Jesseman, Landaff                                                                        Effective:  January 16, 2008

Reappointment                                                                                                    Term:  November 10, 2010

 

Equalization Standards Board

Nominated by the New Hampshire Municipal Association

Kathryn H. Temchack, Canterbury                                                                Effective:  January 16, 2008

Reappointment                                                                                                    Term:  October 10, 2009

 

Commissioner: Department of Health and Human Services

Nicholas A. Toumpas, Rye                                                                                Effective:  January 16, 2008

Vacancy                                                                                                                Term:  January 16, 2012

Salary:  $109,985

 

New Hampshire Commission for Human Rights

Gayle E. Troy, Dunbarton                                                                                 Effective:  January 16, 2008

Reappointment                                                                                                    Term:  January 1, 2013

 

Judicial Council

(Lay Person)

Alan Seidman, Bedford                                                                                     Effective:  January 16, 2008

Reappointment                                                                                                    Term:  January 1, 2011

 

Medical Review Subcommittee

Nominated by the Board of Medicine

Amy Feitelson, Rye                                                                                             Effective:  January 16, 2008

Succeeding:  James G. Sise, Keene                                                                  Term:  December 3, 2010

 

New England Interstate Water Pollution Control Commission

Nominated by the Commissioner of the Department of Environmental Services

Will Abbott, Holderness                                                                                     Effective:  January 16, 2008

Succeeding Robert A. Cruess, Amherst                                                           Term:  September 30, 2011

 

New England Interstate Water Pollution Control Commission

Nominated by the Commissioner of the Department of Environmental Services

Frederick J. McNeill, Manchester                                                                     Effective:  January 16, 2008

Succeeding:  Frank Thomas, Merrimack                                                        Term:  August 12, 2011

 

New England Interstate Water Pollution Control Commission

Nominated by the Commissioner of the Department of Environmental Services

Nelson L. Thibault, Nottingham                                                                       Effective:  January 16, 2008

Reappointment                                                                                                    Term:  September 30, 2011

 

Board of Nursing

(RN)

Nora C. Fortin, Stratham                                                                                   Effective:  January 16, 2008

Succeeding:  Kristine A. Day, Alexandria                                                       Term:  May 10, 2010

 

Oil Fund Disbursement Board

(Public Member)

Ronald R. Poirier, Manchester                                                                          Effective:  January 16, 2008

Reappointment                                                                                                    Term:  January 1, 2011