G&C Meeting 1-14-09

 

 

 

 

NOMINATIONS

The Governor placed into nomination the following:

 

Board of Licensing for Alcohol and Other Drug Use Professionals

(Licensed Clinical Supervisor)

Jacqueline H. Abikoff, Gilford                                                                          Effective:  Upon confirmation

Succeeding:  Robert O. Kelley, Jr., Lee (term limited)                                  Term:  January 28, 2012

 

Cannon Mountain Advisory Council

Dennis E. Murphy Jr., Center Harbor                                                              Effective:  Upon confirmation

Reappointment                                                                                                    Term:  January 1, 2012

 

State Board of Education

(District 4)

Stephen R. L’Heureux, Hooksett                                                                     Effective:  Upon confirmation

Reappointment                                                                                                    Term:  January 31, 2013

 

State Board of Education

(District 2)

Thomas Raffio, Bow                                                                                          Effective:  Upon confirmation

Reappointment                                                                                                    Term:  January 31, 2013

 

Equalization Standards Board

(Experienced with Equalization Process)

John W. McSorley, Nottingham                                                                       Effective:  Upon confirmation

Succeeding:  Joyce M. Fulweiler, Northfield                                                   Term:  October 10, 2009

 

Health Services Planning and Review Board

(Consumer)

Joseph M. Miller, Durham                                                                                 Effective:  Upon confirmation

Succeeding:  Katherine W. Wheeler, Durham (term limited)                      Term:  December 1, 2011

 

Board of Hearing Care Providers

(Public Member)

A. Hope MacDonald, Wolfeboro                                                                     Effective:  Upon confirmation

Succeeding:  Caroletta C. Alicea, Boscawen                                                 Term:  April 23, 2009

 

Independent Investment Committee, NH Retirement System

Thomas Silvia, Amherst                                                                                     Effective:  Upon confirmation

Vacancy                                                                                                                Term:  Serves at G&C pleasure

 

Motor Vehicle Industry Board

William F. Perry, Swanzey                                                                                 Effective:  Upon confirmation

Succeeding:  Charles Frank Yanko, Manchester                                          Term:  January 9, 2013

 

Occupational Therapy Governing Board

(Licensed Occupational Therapist)

Carol Lewis, Amherst                                                                                         Effective:  Upon confirmation

Reappointment                                                                                                    Term:  January 8, 2012

 

Oil Fund Disbursement Board

(Petroleum Refinery)

Thomas J. Frawley, Lyme                                                                                 Effective:  Upon confirmation

Reappointment                                                                                                    Term:  January 1, 2012

 

Oil Fund Disbursement Board

(Petroleum Distributor)

James E. Robertson, Spofford                                                                          Effective:  Upon confirmation

Reappointment                                                                                                    Term:  January 1, 2012

 

Oil Fund Disbursement Board

(Public Member)

Kevin A. Sheppard, Manchester                                                                      Effective:  Upon confirmation

Reappointment                                                                                                    Term:  January 1, 2012

 

Physical Therapy Governing Board

Laurel L. Clute, Lempster                                                                                  Effective:  Upon confirmation

Reappointment                                                                                                    Term:  January 8, 2012

 

Public Water Access Advisory Board

(Fishing)

Ronald R. Poirier, Pembroke                                                                             Effective:  Upon confirmation

Succeeding:  Richard Smith, Hancock (resigned)                                         Term:  October 27, 2010

 

Real Estate Commission

(Attorney)

David C. Dunn, Manchester                                                                              Effective:  Upon confirmation

Succeeding:  Robert Stephen, Manchester                                                     Term:  September 15, 2013

 

Respiratory Care Practitioners Governing Board

Michael H. W. Quinlan, Bedford                                                                      Effective:  Upon confirmation

Succeeding:  J. Sean Kenneally, Meredith (term limited)                            Term:  January 8, 2012

 

Water Council

Nominated by the Granite State Designers and Installers Association

Bruce A. Barnard, Hebron                                                                                 Effective:  Upon confirmation

Succeeding:  Kenneth A. Bradley Jr., Concord (resigned)                           Term:  June 13, 2010

 

Advisory Council on Worker’s Compensation

(Health Care Provider)

Douglas M. Goumas, Bedford                                                                          Effective:  Upon confirmation

Succeeding:  Gary L. Woods, Bow                                                                   Term:  January 12, 2012